Testler

Test || 2011 Toyota Auris 1.33 Comfort

Toyota yıllardan beridir Corolla’yı Hatchback, Sedan ve Station Wagon karoseri seçenekleriyle satış yaparken Avrupa için özellikle genç müşterileri eski bir isimle satamayacağını düşünerek Hb plartformunu Auris ismiyle çıkarmaya başladı. Bu seferki test konuğumuz ise Auris ismini ilk kalan kasanın makyajlısı olan 2011 model 1.33 Comfort’u oldu.

Tasarım

Önden özellikle bir eski jenerasyon Corolla Hb gibi gözüken modelin iç ve dışta yapılmış olan bazı yenilikleriyle daha modern ve genç hale büründüğü gözlerden kaçmıyor. Önde mercekli farlara ve sis farlarına ülkemizdeki en düşük versiyonuyla elde ediyor olmak gerçekten güzel. En düşük versiyon desekte bazı donanımları kısmayarak hb piyasasında yer edinmeye çalışan araçta makyajla beraber yenilenmiş ön panjur ve arka tampon dikkat çekerken stoplarda da biraz gençleştirme söz konusu oldu. İç mekanda ise orta konsolun eski corolla’ya göre daha yukarı konumlandırılması neticesinde daha küçük bir vites topuzu ve ele iyi oturan bir el freni konumlandırılması yapılmış iken kullanılan gri plastik ile kontrast yakalanmış.

Motor Performans

Auris’te görev yapan en küçük atmosferik ünite olan 1.33Lt’lik motor 100Hp güç ve 6 ileri manuel şanzıman yola aktarım konusunda başarılı denebilir. İlk hızlanmada çok parlak değerler sunmasa da viraj ve yolda gidişte motor gerekli performansı sunuyor. Özellikle vvti teknolojisini yüksek devirlerde hissettirirken son vites olan 6. viteste 2000 devirde 80 ile giderek vites oranlarının motoru canlı tutmak adına kısa oranlı yapıldığı anlaşılabiliyor.

Donanım ve Güvenlik

Donanımı en düşük donanım seviyesinde olmasına rağmen yeterli seviyede tutmayı başaran Auris’te deri direksiyon simidi olması ve dört camın otomatik olması günlük hayatta artı olarak eklenebilir. 4 camın aynı zamanda tek dokunuşla açılıp kapanıyor oluşu ise Japon modelleri arasında pek sıradışı gelen bir durum olarak lanse edilebilir. Comfort’un eksikliği olarak manuel klima sunulması kötü olsa da ESP’nin o yıllarda sadece MMT şanzımanlı olanlarda standart unulması ise hayal kırıklığı.

Sonuç

Auris yeni ismiyle beraber Corolla’dan sıyrılmaya çalışılan yeni bir model olarak lanse edilirken yüksek donanımı ile de göz dolduruyor. Tam olarak genç müşteri kitlesini bu kasa ile çekemediğini görsek de yeni kasa ile beraber genç müşteri kitlesi kazanacağını düşünüyoruz.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla