Testler

Test || 2018 Nissan Qashqai 1.2 Dig-t Design Pack

Nissan’ın en çok satan modeli olan Qashqai’nin son makyajlı hali ile adından yine söz ettirmeye devam ediyor.

Tasarım

Makyajla beraber kasanın ömrü biraz daha uzar. Aynı zamanda bazı hatalarında içeride düzeltmeleri yapılmaktadır. Dışarıdan bakıldığında özellikle yeni tasarım tampon ve amblemin bir plastik içerisine alınmasıyla fark hissedilir derecede iken arka tarafta stoplar karartılmış ve arka tamponda da küçük kromajlarla revize edilirken yan taraftan baktığımızda ise değişiklik görülmemektedir. Design Pack’le beraber gelen 18″ jantlar yerine opsiyonel 19″ jantlar ile yan görünümü yenilemek ise mümkün.

Motor Performans

Araçta yer alan 1.2 Turbo benzinli motor hem Nissan hem Renault grubunda kullanılan 110Hp güce sahip bir motor olarak ve CVT şanzıman ile pek parlak performans vermiyor. 19″ jantlar ile virajda fazla yatma sergilemeyen ve makyaj öncesine göre sanki bir tık daha sert süspansiyonu sayesinde ise virajlarda çok fazla yana yatıp tedirgin etmiyor neyseki. Bir aile aracı olarak düşünülünce ise yeterli performans ve ekonomikliği sunabilen bir araç olarak karşımıza geliyor.

Donanım Güvenlik

Makyaj ile beraber aktif güvenlik donanımları ile günümüz standartlarını karşılayan bir yapıya bürünen Qashqai’de yaya ve trafik algılama sistemleri ile ani frenlenme asistanı sunuluyor oluşu göz doldururken donanımına bağlı olarak kör nokta algılayıcı ve adaptif cruise control bulunmamaktaydı. Aynı şekilde Uğur’la beraber test ettiğimiz makyajsız platinum premium pack’e göre halojen farları ve adaptif uzun kısa far sisteminin olmayışı da donanım bakımından görme ve görülmeyi kısıtlıyor. Aynı zamanda anahtarsız açma ve çalıştırma sisteminin olmayışı farkedilirken bu durum Uğur için makyajsız kasada yaşadığı akü problemlerini bertaraf etmek adına mutlu ediyor 🙂 .

 Sonuç

Makyajla beraber sorunlarını giderdiğini düşündüğümüz Qashqai’nin hızlı olmayı düşünmeyen ve az km kullanacak olan ve otomatik şanzıman ile konforlu gitmek isteyenler için biçilmiş kaftan olarak görünüyor. 

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla