İncelemeler

Nissan Exa Coupe’ye Evrilebilir Bir Sportback idi

Ekleyen Vedat Özgürel

‘Shooting brake’ terimini bu aralar çok duyuyoruz fakat 10 araçtan 9’u bu terimi karşılayacak seviyede olmuyor. Coupe formlu olup arka tarafının büyük eşyalar için büyük tutularak station vari bir tasarıma kavuşturulan Shooting Brake tasarımı tam bir facia olarak yapılıyor. Çok az araçta bu tanımın birebir uyan modeli yapılırken onlarında çok çok pahalı ve kültleştiklerini görüyoruz.

Ana akım üreticilerden pek böyle cesur adımlar görmezken Ferrari GTC4 Lusso ve özel bir versiyonu ile Aston Martin Vanquish Zagato gibi 500 bin poundluk otomobiller oluyor ve satıldılar bile.

Peki biz normal insanlar için shooting brake’ler nerede? Neden BMW Z3 Coupe’nin modern versiyonu yok? Cevap çok basit: Arzı giderek azalan bir karoseri tasarımını satamayacaklarından maliyet altına girmek istemiyorlar. 1980’lere geri gittiğimizde ise Nissan’ın bu konuda en kolay ulaşılabilir Shooting Brake’ini yaptı.

1986’da ortaya çıkan N13 Nissan EXA (bazı pazarlarda Pulsar NX olarak adlandırıldı) mekanik olarak çok ayrıcalıklı bir otomobil değildi. Önden motorlu önden çekerli otomobil 70HP’lik SOCH GA16i motoruna sahipti. Sonrasında 90HP’lik 1.6lt’lik CA16DE ile donatılan aracın bir de 1.8lt’lik CA18DE 130HP’lik motoru da ortaya çıkmıştı.

Hafifliği sayesinde performans anlamında çok büyük sorun yaratmasa da çok da parlak değerlere sahip olmasa da arkadaki büyük bagaj alanı sayesinde düzgün bir shooting brake.

Wagon tarzını beğenmedin mi? Arka tarafı söküyorsun ve voila Coupe tasarımlı adeta yeni bir araç ile berabersin. İstersen arkasına herhangi birşey bağlama Wrangler gibi üstü açık gezebiliyorsun. Tek iş 14mm anahtar ile bir kaç somunu açmaktan ibaret.

Son kasa düzenlemesi ise bir branda ile kapatmaya yarayan T-bar stili Convertible idi.

Prensipte güzel bir fikir, fakat neden tutmadığını merak ediyorsunuzdur. EXA’ya benzer bir otomobil şimdiye kadar hiç pazara verilmemişti ve bir vurgun yapamadı.

Arka tarafı söktün diyelim kocaman parçayı nereye koyacaksın? Bagaj zaten o kadar yeterli değil. Coupe parçayı bile evde bir yere koyayım desen ciddi yer kaplıyor.

1990’da üretimi sonlanırken EXA yerini N14 NX’e bırakırken satışı çok sıkıntılı olmasada N13’ün garipliğini de barındırmıyordu. Olur da N13 bulursanız ve sportback paneli de varsa merak etmeyin kıskanmayacağız 🙂

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla