Haberler

Mazda Mx-5 NA için Restorasyona Başladı

Ekleyen Vedat Özgürel

Japonya’da yaşıyorsanız ve NA Mx-5 hayranıysanız bu haber size göre. Mazda’nın tek MX-5 restorasyon servisi yorulmuş mx-5’inizi alıp orijinal parçalarla yenisi kadar iyi bir hale sokuyor.

Mazda’nın ikonik olmasının yanında her jenerasyonunun ayrı hayranları olan Mx-5 Miata’nın ilk jenerasyonu pop-up farları ve basitliğiyle kendine hayran bıraktıran bir otomobil olarak günümüzde de hala yürüyen örneklerini gördüğümüz bir Roadster ve bir çoğu da aracını satmayı düşünmeyenlerden oluşuyor. Mazda ise tutkuyla bağlanan kullanıcıları dinleyerek restorasyon servisini açacağını duyurmuştu.

Mazda’nın bu programı Hiroshima fabrikasında başladı. Teknisyenler ömrü dolmak üzere olan Mx-5’i alıp geçmişteki gençlik yıllarına götürmek üzere parça parça değişim ve tamir işlemlerini yaptılar.

Karoseri ise boyasından tamamen sıyrılıp el ile tekrar boyanıp sorunlu yerler onarılıp motor ve diğer parçaları yerin oturtarak yeniden doğuşuna tanıklık ettiler.

Şimdilik Japonya’daki Mx-5 sahiplerine hizmet eden servis, otomobil üretim tarihi konusunda bir değişiklik yapılmamasından dolayı İngiltere ve Amerika’ya gönderilmesi konusunda da gerekli şartları da karşıladığından yüksek miktarda talep edilebilir bir hal alıyor. Tabi ülkemizde ikinci el ithalat olmadığından tek olabilecek yer olarak KKTC gözüküyor.

Bu çalışmanın resmi olarak başlamasına ön ayak olan fanları, sahipleri, teknisyen ve parça tedarikçilerinin ciddi emek ve arzı sayesinde bir tane de olsa bu şekilde servis açılması Mazda açısından başarılı bir hamle olarak lanse edilebilir.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla