Testler

Test || 2004 Infiniti Fx35

Infiniti markasının Amerika’yı fethettiği modellerin başında gelen 3.5lt’lik V6 motoru ile de bizim de gönlümüzde yer edinen modeli Fx35 ile başbaşayız. Türkiye’deki ilk ve Tek Fx35 testinin yapmanın gururuyla test yazısına başlıyorum.

Tasarım

Genel olarak yumuşak yapılı tasarıma sahip olan SUV’de coupe tasarımlı yükselen omuz cizgisi çok fazla yukarı çıkmayarak arka tarafın klostrofobik olmamasını sağlamış. Ön kısımdaki en çok ilgiyi siyah panjur alırken arkaya gittiğimizde Led stoplar ve iki aktif egzozu ile ne olduğunu az çok anlatan bir yapı sergileniyor.

Motor Performans

Asıl civcivli kısma gelelim; 3.5lt’lik Vq35 V6 motor bir çok Nissan ve Renault modelinde karşımıza çıkıyor. Hatta Formula Renault’da bile kullanılan bir motor olduğunu da öğrenince bu motoru potansiyeli konusunda daha da anlamamıza sebebiyet veriyor. 3.5 lt’lik motoru ile 283Hp güç veren motor 2 tona yakın olan aracı kaldırma konusunda bir problem teşkil etmiyor. Videoda yanlış olarak 4 ileri otomatik şanzıman olduğunu söylesem de 5 ileri otomatik şanzımana sahip olan araçta dört çeker sistemiyle beraber hızlanma güzel fakat iş viraja gelince ağırlığı korkutur seviyede olmasını sağlıyor.

Donanım Güvenlik

2004 model bir araca göre ve Amerikan halkına hizmet etmesi düşünülen bir araca göre donanım ağzına kadar dolu diyebiliriz. ESP ve TCS sunulan araçta deri ısıtmalı koltuklar, TV, büyük ekranlı multimedya sistemi vb 2004’te görmediğimiz donanımları görebilmek mümkün. Anahtarsız çalıştırmanın da sunulduğu SUV’de 20″ jantları ile günümüz standartları dahi karşılıyor diyebiliriz.

Sonuç

Hep bir acabaların otomobili olan ve almaya genellikle cesaret edemediğimiz; almaktan çok yürütme maliyetleri konusunda korkutan SUV’de bir haftasonu veya uzun yol aracı olarak kullanılması halinde çok da sıkıntı yaşatmayacak gibi görünüyor.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla