Testler

Test || 2008 Nissan X-Trail 2.0dci

Nissan’ın Qashqai’nin genellikle gölgesinde kaldığını düşündüğümüz X-trail modeliyle karşı karşıyayız. Kutu gibi haliyle tank gibi hissettiren SUV’i gelin beraber inceleyelim.

Tasarım

Araştırana kadar bu SUV’de bunun ikinci jenerasyon olduğunu bilmiyordum. İlk jenerasyonda Nissan Primera aynı plartformu kullanırken ikinci jenerasyonda hem büyüyüp hem de genişleyen model C plartformunu kullanmaya başlamıştı. Dışarıdan çizgileri aynı tutulan SUV’de iç tarafta gösterge grubunun ortadan direksiyon arkasına alınması ile jenerasyon farkını anlayabiliyorsunuz. X-trail’de ön görünümde daha büyük kardeşleri ve Pathfinder ve Patrol’den izler görülürken ızgara tipik Nissan karakterini sergiliyor. Ön kısımdaki büyük farlara istinaden bir de üst kısımda raylara entegre farlar ile gece arazi görüşü cidden arttırılan araçta büyüklük ve uzunluk aracı kullanırken hissettiriyor.

Motor Performans

Renault grubundan da bir çok model de kullanılan ama Nissan imzalı olan 2.0dci motor 150Hp güç 320Nm tork değerlerine sahipken otomatik şanzımanı ile 1637kg ağırlığı kaldırmakta zorlanmıyor. Testler sırasında ani hızlanmaları 4 çeker modunda yapmanın daha mantıklı olması ve daha rayında gitmesi sağlanırken iki çeker modda torque steering’e kalmak olası. Virajlara geldiğimizde ise dört çeker sisteminin virajda geç davrandığını ve ağırlıkla beraber yana yatma eğiliminin olmasından dolayı zaten 0-100 12,5sn olan bir araç ile viraj kasmamamız gerektiğini anlayabiliyoruz.

Donanım Güvenlik

X-trail’de güncel güvenlik önlemleri ile o dönemin güvenlik önlemlerini karşıladığını görürken donanım konusunda da fena değil diyebiliriz. Deri koltuk, koltuk ısıtma ve elektrikli koltuklar ile konforlu sürüşler vaat eden SUV’de en çok saklama gözlerinin çokluğu göze çarpıyor. Ortadaki hız göstergesinin kaldırılıp oraya kocaman bir kadife kaplı saklama gözünün gelmiş olması artı olarak görülürken bagajın da çift katlı ve alt tarafında bir çekmece olması güzel bir artı olarak gözüküyor.

Sonuç

Nissan’ın SUV pazarında hakimiyeti kurmasına yardımcı olan modellerinden biri olan X-trail, Geniş mekanı, bol saklama gözü, otomatik şanzımanı ve dizel motoru ile artılarını arttırırken, hızlanma, viraj kabiliyeti vb. konularda eksiklikleri olduğu gözlerden kaçmadı.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla