Oto Yorum

Yeni Yılın Zamları Sırayla Açıklandı

Ekleyen Vedat Özgürel

Yeni yıl demek her ne kadar eski yılın kötü günlerini bırakıp önümüze bakmak olsa da canım ülkemizde yeni yıl yeni zamları da beraberini getiriyor.

İlk zam MTV’de

MTV zamları olağan olarak her sene yenileniyor. Bu sene ise zam oranı korkutucu düzeye geldi. %23,73 artan MTV oranlarıyla en düşük rakamlı 1-3 yaşındaki otomobil 919TL’ye yükselirken Geçen sene 743TL ödenmişti.

İkinci Zam Otoyollarda

Orhangazi köprüsü zam furyasından nasibini alan köprülerden ilki oluyor. 71.75TL olan köprü ücreti 103.05TL’ye yükselirken otoban ile beraber 130TL’ye gelirken Avrasya tüneli veya Yavuz Sultan Selim köprüsü zamları şimdilik ufukta gözükmüyor. Gerçi Avrasya Tüneli yakın zamanda zamlanmıştı.

Trafik Cezaları Şimdilik Zamsız

Trafik cezaları yakın bir zamanda zamlanmasından ötürü Ocak ayında zamlanmayan kalemler arasına girse de Ocak ayından önceki yüksek rakamlara Trafik cezalarına zam yapılıp hızlıca nakite çevirme konusunda hızlı davrandıklarını da söylemeden edemeyeceğiz.

ÖTV İndirimi Devam

Otomotiv’deki daralmaya bağlı olarak satışları arttırmak adına ÖTV oranlarına indirim yapılması neticesinde biraz satışları etkilesede Ocak ayında bu ÖTV indiriminin kaldırılması düşünülüyordu. Yeni bir karar ile ÖTV indirimi devam ederken distribütörlerde düşük fiyatlı otomobil kalmadığından gümrükten yeni fiyatla otomobil çekmeleri sonucunda yine zamlı fiyattan otomobilleri satmak zorunda kalacaklar.

Ayrıca 2018 model olup gümrükten çekilmeyen otomobillerin gümrükten normalde Aralık ayında çekilmesi şart iken çekilme şartı Haziran ayına kadar uzatılması sayesinde distribütörlerin bir nebzede olsa nefes almaları sağlandı.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla