Testler

Test || 2008 Honda Accord 2.0 Executive

Honda’nın D segmenti temsilcisinin son kasası olan Honda Accord ile beraberiz. Yeni jenerasyonla birlikte sadece Amerika piyasası için satışta olan model Avrupa’daki boşluğunu az çok hissettirse de bir eski kasası halen daha güncelliğini koruyan bir model olarak göz dolduruyor.

Tasarım

Bir önceki jenerasyona benzer bir şekilde sanki adeta makyaj görmüş gibi dursada aslında tamamen yenilenmiş olan 8. jenerasyon Accord’da far grubu yenilenmiş, ön ızgara kromlanarak daha elegant bir görünüm elde edilmiş ve arkaya geçtiğimizde ise stoplarında yüzölçümünün büyüdüğünü gördüğümüz bir tasarım anlayışı göze çarpıyor.

İç tarafa baktığımızda ise genel olarak 7. jenerasyona benzer cizgilerle ilerlerken göstergeler, orta konsol ve multimedya ekranı hem teknolojik anlamda yenilenmiş hem de daha modern bir görünüme kavuşmuş durumda. Antrasit tavanı, sunroofu ve gri plastikleriyle kontrastı yakalanarak modern bir görünüm resmedilirken göstergelerin ortasındaki ekranın monokrom kalması D segmenti bir sedan için üzücü oldu.

Motor Performans

Otomobilde yeni jenerasyonla birlikte yeni motor da görev alıyor. Type R’dan da tanıdığımız K20 motor yerine geliştirilen ve elektronik kontrollü Vtec’e sahip olan R20 motor ile motor gücü çok değişmez iken motorun SOCH olması hafifletilmesi ve biraz daha kısa şanzıman oranlarıyla 0-100km/h hızlanması kısalıp son hızı biraz düşmüş. Motorla uyum içinde sıkıntısız ilerleyen tork konvertörlü şanzımanın günümüz tork konvertörlülerine göre tepkisi çok hızlı olmasada yeterli tepkiyi sunuyor oluşu ve manuel olarak vites değişimi yapılıyor oluşu takdire şayan. Aynı zamanda manuel modda viteste tutarak bir üst vitese geçirmemesi pistte de kullanılması düşünülürse sıkıntı yaratmayacak şeklinde lanse edilebilir.

Donanım Güvenlik

Sahip olduğu yıla göre gerekli güvenlik önlemlerine sahip olan Accord’da cruise control, bluetooth bağlanılabilirliği, arka park sensörleri, opsiyonel Mugen aksesuar ve jantları, xenon far ve far yıkaması, VSA’sı, vites kulakçıkları, Deri koltuk ve direksiyonları, cift bölge kliması, koltuk ısıtması vb. donanımlarla da zamanının gerisinde kalmadığını gösteriyor.

Sonuç

Honda Accord sahip olduğu donanımı, güzel şanzımanı, motoru ve genişliği ile göz doldururken ülkemiz şartlarında 2.0lt motorun vergilendirmesi neticesinde Civic’e göre arka planda kalan bir model olarak kalsa da gönüllerimizin şampiyonu olarak kalacaktır.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla