Testler

Test || 2000 Honda Civic 1.4is

Honda’nın 24 ayar altın gibi yükselen fiyat grafiğine sahip olan EK kasa Civic’iyle karşı karşıyayız. Ülkemizde neden bu kadar çok popüler bir otomobil olduğunu gelin hep birlikte ineceleyelim.

Tasarım

Honda’nın EG kasanın çekik gözlü farları yerine anime karakterler gibi büyük gözlü farlara geçtiği bu model genel olarak sade çizgileriyle ön plana çıkarken o zamanın desensiz far dizayn başlangıcının da ilk meyvelerinden biri olarak ortaya çıkmıştı. Genel olarak sade hatlarla bezenmiş dış görünüme bağlı olarak da iç görünümde de aynı sadelik görülürken klimanın o zamanlarda düşük donanıma sahip bir modelde standart olarak sunulması iyi bir özellik olarak eklenebilir.

Motor Performans

Honda’nın D14A4 kodlu motoruna sahip olan test aracımız SOCH yani tek kam miline sahip ve Vtec özelliği olmayan bir motora sahip ve 91Hp güce sahip. 100km/h’e hızlanmasını 10.8sn’de yapan ve 177km/h son hıza sahip olan aracın performansı yaklaşık 1000kg olan gövdeyi kaldırmada başarılı fakat büyük performans beklentisi beklememek gerekiyor. Özellikle aracın süspansiyonlarında yapılan modifikasyon neticesinde virajlara girerken çok fazla güven vermeyen otomobilde eğer orjinal olsa idi performansını daha iyi anlayabilirdik. Yakıt tüketimi ise fabrika verilerine göre 6.6lt/100km ile düşük olduğu gözlemlenmektedir.

Donanım Güvenlik

Otomobilde Güvenlik adına sadece ABS sisteminin olduğunu belirtmek gerekirken 1.6 ies modellerinde ise iki havayastığı standart olarak gelmektedir. O zamanın şartlarına göre düşünürsek 4 camın otomatik oluşu, klimanın manuel de olsa standart oluşu ve elektrikli olarak ayarlanabilen yan aynalarının oluşu güzel olarak söylenebilir.

Sonuç

Honda’nın c segmenti temsilcisi olan Civic’in Türkiye’de üretilen ve yedek parça konusunda çok fazla sıkıntı yaşatmayacak olan bir model olması yakıt tüketiminin düşük ve donanımının yılına göre de dolu olması bakımından albenisi olsada satılan fiyatlara daha yeni ve daha donanımlı otomobilleri almanın artık daha mantıklı olacağı düşünmemiz gerektiğini söylemeden edemeyeceğim.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla