Haberler

Eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn Renault’dan da İstifa Etti

Ekleyen Vedat Özgürel

Eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn geçen sene Japonya hapishanelerinde maaşını yanlış açıklaması neticesinde vergi kaçırmasından dolayı tutuklanmıştı. Son olarak Renault’un koltuğundan ayrılan Ghosn resmi olarak Nissan Renault Mitsubishi ittifakından çıkarılmış oldu.

Özellikle ittifakın şekillenmesinde önemli bir rol üslenen Ghosn’un hapiste iken avukatları aracılığıyla istifası neticesinde Ghosn dönemi kapandı.

Elektronik kelepçe ile ev hapsi ülkeden kaçabileceği endişesiyle reddedilen Brezilyalı iş adamı halen daha Japonya’daki hapishanede yatıyor.

Özellikle kendi vatandaşı olmayan kişilerin cezalandırılması konusundan hafifleticilik konusunda katı davranan Japonya’nın özellikle vergi kaçırma konusunda ne kadar hassas davrandıklarını gözler önüne sürmektedir.

Nissan yönetimi Ghosn’u atmak için hızlı bir şekilde işleme koyarken Mitsubishi de onu dört gün sonra atmasıyla takip etti. Soruşturmalarla beraber yönetimde başka kişilerinde bu şekilde vergi kaçırdığı düşünülürken Nissan’ın yönetici temsilcisi Greg Kelly’i de aynı zamanlarda tutuklanmıştı.

Renault ise Fransız vatandaşı yaptığı Ghosn için suçsuz olduğuna dair savunmalarına rağmen dedikodular sonucunda markanın problem yaşaması ihtimaline karşı Renault’daki görevinden de çıkarılması yönetim tarafından kabul gördü.

Renault’nun CEO koltuğuna Thierry Bolloré geçerken başkanlık koltuğuna ise Jean-Dominique Senard geçti. Daha önce iki görev de Ghosn’un üzerinde idi. Nissan’ın CEO koltuğunda Hiroto Saikawa görev alırken Mitsubishi’de ise Osamu Masuko görev almaktadır.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla