Oto Yorum

Honda Nen Var Kuzum?

Ekleyen Vedat Özgürel

Otomobil gündemi bu aralar Honda’nın fabrika kapatmaları ve üretim durdurmaları ile çalkalandı. Biraz ne nedir onu anlatmaya çalışalım ve ucu açık bazı varsayımlarımı da sıralamak istedim.

Önce iddia dendi sonra Honda açıklayacak dedi son olarak da açıklandı. Honda Global’ın Basın Odasında belirtildiği üzere İngiltere’nin Swindon şehrindeki fabrikasını kapatma kararı aldı. 2021’de kapatacağını duyurduğu fabrikada 3500 çalışanın olduğu yazılmaktadır. Sebebi ise Brexit (British Exit yani İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkmak istemesi). AB üyesi olmayan bir fabrikada üretim yapıyor oluşu Honda’nın AB üyelerinden herhangi bir teşvik almayacağı anlamına geldiğinden buna bağlı olarak fiyatlar yükselecek; yükselmesiyle de Japonya’dan nakliye dahil hemen hemen aynı fiyatlara otomobilleri getireceğini düşündüğünden bu fabrikayı kapatma kararı aldılar.

2017 Honda Civic Hatchback

Bir de aynı duyurunun bizim tarafına gelirsek. Cümle olarak bizim fabrika ile ilişkilerini bitireceğini tam bir cümle halinde direk söylemediğinden mevcut Civic Sedan üretimini 2021’de bitireceğini söylemektedir. Yani dedikleri “fabrikayı kapatırız” değil “Civic Sedan üretimini durduracağız” demesidir.

Buna bağlı olarak işin yorum kısmını katarsak ülkemizdeki ekonomik durgunluk ve buna bağlı olarak hemen hemen yalnızca Türkiye için (Avrupa’da sedan araç alımı düşüktür) üretim yapan bir fabrikanın Türkiye’deki ekonomik krizden etkilenmemesi kadar doğal bir durum söz konusu değildir. Honda’da buna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda elektrikli ve hibrid modellere geçeceğinden üretimini yapacağı “iç piyasada satabilmek için gerekli teşviki verin, yoksa üretimi durdururum haa!” kafasıyla tehdit ediyor olabilir diye düşünüyorum.

Sonuçta 1997’den beri üretiminin yapıldığı daha eski modellerinin peynir ekmek gibi satıldığı bir markanın nereden geldiğini düşünmeden daralan Türkiye ekonomisine rağmen ilerleyen zamanlarda az satsa bile satacağı gerçeğini değiştirmemektedir.

Şu an Honda’nın motorsiklet, otomobil ve Acura modelleri dışında uçak ile birlikte 21 ülkede bir çok fabrikası bulunmaktadır.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Araç çubuğuna atla