Testler

Test || 2004 Mitsubishi Pajero

Mitsubishi’nin Dakar fatihi ve Jackie Chan’in Afrika Kaplanı filminin de ilk sahnelerinin yıldızı Pajero’nun 3. jenerasyonu ile birlikteyiz.

Tasarım

Mitsubishi’ye dışarıdan baktığımızda devasa boyutlarda ve her yeri aşabilecek seviyede bir arazi aracı izlenimine kapılabiliyoruz. Lastik üstlerinde dodikleri, kapılarındaki gövde rengi plastikleri ile araziye girdiği sırada daha az hasar almasını sağlayacak şekilde tasarlanması aracın ne iş için alınması gerektiğini gösterir nitelikte. Bir Mitsubishi klasiği olarak büyük ve elektrikli kapanan aynalara yer verilen Pajero’da arkaya geçtiğimizde ise kapı şeklinde yana açılan devasa bagaj kapağı kendisini belli ediyor. Arkada tamponlara konumlandırılan stop ve sinyal grubunu özellikle arazide problem yaratabileceğini düşününce pek olmamış diyebiliriz.

İçeriye girdiğimizde ise lüks ve arazi yetenekleri yine kendisini gösteriyor. Ahşap görünümlü orta konsolun altında konumlandırılan arazi vitesi ve otomatik vites “ben heryere giderim” derken her yolcu için sağ ve solda tutamaçların olması özellikle arazide ilerlerken kendinizi doğru tutmak için yardımcı oluyor. 3. sıra koltuklar ile en azından çocukların da oturabileceği bir alan ortaya çıkması ile cabası diyebiliriz. Tabii bundan dolayı bagajdan feragat etmek gerekiyor.

Motor Performans

4m41 kodlu 3.2lt’lik turbo dizel ünite 160Hp güç 350Nm tork verirken 5 ileri otomatik şanzıman ile 2 tonluk arazi aracını kaldırmakta çok büyük sorun yaşatmasa da yüksek olmayan son hızı neticesinde yolda kullanmaktan çok arazide ilerlemek üzerine kurulmuş bir kurgusu olan bir model olarak görünüyor. 0-100 hızlanması 13,8sn iken son hızı ise 170km/h olarak belirtilmiş.

Aracın yol performansı yerine arazi performansını düşünürsek; arazide ilerlerken yüksek tork sayesinde fazla sıkıntı yaşamadan ilerlemek mümkün oluyor. Arazinin her kıvrmından rahatlıkla çıkan Pajero ile araziye gidecekseniz sizi üzmeyeceğinin garantisini vermektedir.

Donanım Güvenlik

Arazi aracında elektrikli, ısıtmalı ve hafızalı koltuklar, elektrik bel destekli sürücü koltuğu, otomatik klima, pusula ve yol bilgisayarı, 3. sıra koltukları, elektirkli dört camı, rezistanslı arka ve yan arka camları, super select şanzıman ile yolda giderken 2 çekerden 4 çekere alınabilmesi gibi donanımların yanında ESP ve TCS donanımlarını da o yıllarda sunuyor oluşu başarılı. Eksiklik olarak yalnızca bu yıllardaki pajerolarda arka diferansiyel kilidinin bulunmaması kötü iken onun dışında donanım anlamında çok sıkıntı yaşatacağı görülmemektedir. Özellikle test aracına opsiyon olara takılmış olan Ralliart jantlar ile daha da albenili bir araç yaratılmış.

Sonuç

Mitsubishi’nin amiral gemisi Pajero’nun 2004 model ve 360bin km’de olmasına rağmen yürüyor, ilerliyor ve arazide de gidebiliyor oluşu ve önceki kullanıcısının titiz kullanımı neticesinde sorunsuz bir şekilde bu zamanlara kadar gelmesini sağlar iken asıl kimliğinin değiştiği kısım olan arazide ise biraz daha araziye uygun lastikler takılması halinde gidilmeyecek yer bırakmayacak kadar güven veriyor oluşu takdire şayan. Tabi eğer bu aracı yürütebilirseniz. Her ne kadar 10.7lt/100km yakıt tüketimi olsa bile araziye girilmesi halinde bu yakıt tüketimlerinin 20lt’lere kadar çıkması muhtemel. Yine de boşa giden yakıt tüketimi olmayacaktır.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla