Haberler

Mazda 3 Beklerken Ortaya Cx30 Çıkıverdi

Mazda 3’ün yeni çizgilerini yeni hazmederken Mazda’dan yeni bir model daha çıktı. Ve işte karşınızda yeni Mazda Cx30

Boyutları bakımından Cx3 ile Cx5 arasında konumlandırılacak olan yeni Cx30 yeni Mazda 3’ün de bulunduğu Skyactiv Vehicle Arcitecture adlı plartform üzerinden inşa edilirken marka crossover piyasasından daha büyük bir dilim kapmak için elinden geleni yapıyor. Görünüş bakımından Cx5’e benzeyen model 4395mm uzunluğu, 1795mm genişliği ile Cx3’ün kompaktlığından kurtulmuş ama Cx5’in de boyutları büyük gelen müşterileri için biçilmiş kaftan olarak duruyor.

Yeni mimariye bağlı olarak ilerleyen zamanlarda Skyactiv-X motora kavuşacak olan Cx30 Mazda 3’te de belirtilen dizel ve benzinli modeller ile çıkacağı belli olurken otomobilin ağırlığından bahsedilmemiş.

i-Activ akıllı AWD sistemi olacak modelde ayrıca M Hybrid adı verilen Mild Hybrid teknolojisinin de Euro 6d kapsamında ekleneceği düşünülmekte.

Crossover’ın ülkemize gelip gelmeyeceği ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla