Haberler Pist Günlükleri

Motorsporları Geleceği için Umutsuz Adımlara Devam

Ekleyen Vedat Özgürel

Daha öncesinde belirttiğimiz İstanbul Park pistinde bu sene şampiyona göremeyeceğimizi söylemiştik. Tosfed’den gelen yeni açıklama ile durumun sanki İPSK’nü bir tarlaya dönüştürmekten öteye gitmediğini yavaş yavaş gözler önüne sermektedir.

Önceki yazıda belirttiğimiz gibi İstanbul Park Yönetimi lisans fiyatlarının astronomik fiyatlara yükselmesini göstererek İstanbul Park’ta şampiyona yapamayacağını duyurduktan sonra Hürriyet gazetesinde de yapılan habere istinaden eğer Tosfed’in yapmış olduğu “TOSFED yıldızını arıyor” yarışmacılarından birini şampiyonaya dahil etmesi halinde lisans ücreti vermekten feragat edeceğini duyurması ise bir lütufmuş gibi gözükmektedir.

Üstteki görsele istinaden lisans ücretlerinin zaten tek özel pist olan İstanbul park’a özel olarak 13,75 kat artış ile fahiş denebilecek bir fiyat olarak tarihe yazılmaktadır.

Kendi iştirakinin lisans ücretlendirmeleri ise %12 zam ile kalıyor olması işin kasti olarak İstanbul Park’a ödettirilmesi şeklinde görülmektedir.

İki kurumun da motorsporlarında ayrı yeri olan kişiler tarafından ve sırf biz motorsporları aşıkları için yaptığı emeklere rağmen bu şekilde kendi aralarında gerilimli davranıyor oluşları zaten kriz ve yüksek kur konusunda ve buna bağlı olarak yüksek yakıt ve yedek parça fiyatlarıyla ezilen motorsporları camiasi için destekten çok köstek olduğunu görmeden edemeyeceğiz.

Ayrıca yapımı devlet tarafından yapılan asfaltından coğrafik durumuna kadar ince ince işlenen yegane Formula 1 pistimizi doğru bir işletmecinin elinde ne kadar yararlı olabileceğini görmemize rağmen bu pistin bu sene şampiyonasız kalması üzücü denebilecek bir durum olarak söylenebilir.

Halk günü bakımından ise şu an için bir değişiklik olmayıp pist günleri akitivitelerine ev sahipliği yapacak olan piste JDM Spirit Turkey olarak daha fazla aktif kullanmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla