Testler

Test || 1999 Infiniti Qx4

Infiniti’nin ilk emekleme dönemlerindeki “biraz lüks ekleyip amblemini değiştireyim” dediği Infiniti Qx4 ile beraberiz.

Tasarım

Infiniti’de gördüğümüz tasarımla ilk yıllarda Nissan’ın kopyası şeklindeydi ki bu araç için de Nissan Pathfinder’dı diyebiliriz. Bir dört çekere göre heybetli yapısı şişkin çamurlukları ile ben burdayım diye aracın üst kısımdaki tavan aparatı ile kombini tamamlamış olduğunu görüyoruz. Pathfinder’a göre farlar biraz modernize edilmiş ve aynı şekilde stoplarda da revize görüyoruz. Aynı zamanda arka bagajda camın ayrı açılıyor oluşu güzel ve Amerikan pazarına hitap eden bir marka için olmazsa olmazlardan biri diyebiliriz.

İçeriye geçtiğimizde ise yine Pathfinder’a benzer fakat biraz modernize edilmiş ve lüks dokunuşlar konmuş olan bir iç mekan bizi karşılıyor. Elektrikli Koltuklar deri bej renkleriyle göz doldururken kokpit ve yan trimlerin de bej hakımıyeti gözlerden kaçmıyor. Normalde dış boyasıyla aynı renkte iç mekan ile karşılaşılmaz fakat QX4 için bir istisna gerçekleşmiş. Orta Konsol’da ahşap görünüme yer verilirken tavanda pusulanın bulunuyor oluşu artı olarak gözlerden kaçmıyor.

Motor Performans

3,3 lt’lik V6 motor ile donatılan araçda 170Hp güç üretilirken ağır tonajlı bir araç olmasından dolayı bu gücü yere aktarmakta özellikle otomatik şanzımanla beraber zorlanıyor. Günümüz standartlarına göre düşük beygiri özellikle ağırlıkla birleşince bu araç ile gazlamak cüzdanınızda bir delik oluşmasına sebebiyet verebilir. dört çeker modunda nispeten daha performanslı sürüş gerçekleştiren araç ta zaten asıl kısım olan arazi kısmı konusunda sorun yaşamayacağınızdan şüphemiz yok.

Donanım Güvenlik

Araçta zamanının standartlarına göre biraz daha fazla donanım sunan QX4’te zamanına göre düşündüğümüzde eksik bir şey bulamayacaksınız. 2 havayastıklı abs’li aracın üzerinde fahrenheit olarak yazsa da dijital klima, koltuk ısıtıma elektrikli koltuk ayarları, cruise controlü, 4 cam otomatik, aynalar elektrikli destekli, pusulalı ve deri koltuklu olarak donanım konusunda cömert olan araçta herşey olması gerektiği gibi diyebiliriz.

Sonuç

Arazi kabiliyeti ve medeni bir iç mekan ile günümüz araçlarından çok da eksik bir şey barındırmayan Infinit Qx4 araziye çıkayım ama aynı zamanda konfordan da taviz vermeyeyim diyenlerin SUV’si olarak göz kırpıyor.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla