Testler

Test || 2008 Daihatsu Copen

Kei-car denilince akla ilk gelen markalardan olan Daihatsunun üstü açılabilen coupesi Copen ile beraberiz

Kei-Car deyince malzemeler basit; hafiflik, küçük motor ve bolca eğlence. Copen de bunlardan birisi olarak önümüze serilmektedir. Tabi bir kaç değişikliği ile. Öncelikli olarak otomobil Avrupa müşterisi için yapıldığından motor sınırlaması olmadığından 1.3lt’lik motor Yaris’ten alınmış. Daihatsu bir Toyota markası olduğu için o motorun Daihatsu’ya bağlanma işlemi tabii ki de kolaylıkla hallolmuş oldu.

Önden bakıldığından sanki biraz Vw Beetle’dan esinlenmeler varmış gibi dursa da önden ve arkadan sanki simetrikmiş gibi ilerleyen far ve stopları görüyorsunuz. Ayrıca arkada iki aktif egzoz çıkışı ile sanki içerisinde bir pet şişeden biraz daha büyük motor yokmuş gibi dursa da bu egzozlar var ve aktif olmaları çok cool

Daihatsu’da sadece önde iki mandalı açmamız sonrasında elektrikli olarak metal tavanı kapatabileceğimiz bir mekanizma ile hafif olmasının yanında zahmetsiz olmasını da sağlayan bir otomobil olarak gözlerden kaçmıyor. Birde metal yerine kumaş tavan olsa zaten bu haliyle 850kg olan aracın heralde 100kg daha hafifletmek mümkün olacaktır.

İçerisinde iki adet Recaro marka koltuk ile virajlarda araç içerisinde savrulmayacağınızın garantisi sunulsa da eğer 2 kişi olunması halinde zaten temasdan dolayı savrulma ihtimali görünmüyor 🙂

Otomobilin ortadaki saklama gözünden yakıt deposunu ve bagajı açabiliyorken 87Hp’lik büyük!! motoru görebilmeniz için sürücü tarafı yerine oyunu JDM kurallarına göre yönetip sağdan torpido içerisindeki düğmeden açabiliyorsunuz. Muhtemelen çoğunlukla satılan sağdan direksiyonlu modeller için maliyet arttırmamak için yapılmış.

Yola çıkınca Daihatsu sanki hiç 87 beygir değilmiş gibi atik ve hızlı davranırken 0-100 hızlanmasını 9,5sn civarında tamamlıyor. Ama giderken yere yakın ve küçük bir araç olarak daha hızlı gidiyormuş gibi gösterdiğinden kullanması çok zevkli. Özellikle kısa dingil uzunluğu ve süspansiyonların sert olmasıyla virajlarda yeterince memnun ederken limitlerini zorlamamız neticesinde klasik önden çekişli olarak önden kayıyor.

Sonuç olarak evin ikinci aracı olarak bir mx-5 size pahalı geliyor üstü açık gezebileceğim zevk alabileceğim bir cabrio istiyorum diyorsanız Copen sizlik diyebiliriz. Tabi bir mx-5 gibi arkadan itişli davranışı sergilemeyecektir ama zevk alacağınıza adım gibi eminim.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla