Testler

Test || 2004 Chrysler 300C 5.7 V8 HEMI

Japon dışı ara ara bazı modelleri test ediyoruz. Bu sefer karşımızda ise 5.7Lt’lik HEMI motoruyla 300C duruyor.

Chrysler’ın Daimler markasıyla birleşmesiyle beraber ilk meyvelerinden biri olan daha sonra ülkemize Lancia markasıyla makyajlı versiyonu gelen 300C tank gibi duran gövdesi küçük camları büyük kaputu ve büyük horultulu motoruyla tipik bir Amerikan olarak bize kendisini gösteriyor.

Büyük krom ön ızgara, büyük xenon farları ve krom tamponu ile eskiden de gördüğümüz Amerikan’lara benzeyen 300C ‘de arkaya geçtiğimizde de aynı kült tasarım öğelerini görüyoruz ve otomobilin tipik bir Amerikan olduğu belli oluyor.

İçeriye girdiğimizde küçük camları sayesinde bir Pony car edasıyla duran 300C donanım ve malzeme kalitesi bakımından yeterince iyi dururken o küçük camların görüşü kısıtlamadığını ve klostrofobik hissettirmediğini de söylemeden edemeyeceğim.

Test aracımızın kaputunun altındaki 5.7Lt’lik V8 340Hp güç ve 525Nm tork değerlerine sahipken 1840Kg’lık gövdesini otomatik şanzımana rağmen 6.3sn’de 100km/H çıkartıyor. Üzerinde standart dışı jant lastik olmasından dolayı konfor bir nebzede olsa azalmış olsada bu kısmın yol tutuş konusunda bir artı değer kattığını söylemeden edemeyeceğiz.

Her ne kadar büyük jant ile yana yatma eğilimleri en aza indirgenmiş olsada eski Amerikan kimliğini bu araçta da görmek mümkün. Nedir o derseniz düz yolda gitmek diyebiliriz. Ağırlık dağılımının büyük motordan dolayı dengesiz olması ve kasanın ağırlığı viraj dönerken kendisini hissettirirken oturduğunuz yerdeki konfor hissi ise üst düzeyde diyebiliriz.

Araçta rüzgar sesi ve yol sesi hemen hemen hiç duyulmuyorken motor sesi de baya bastırılmış olması kendi açımdan kötü karşılansada yüksek devirlerde o sesin gürül gürül geldiğini duymak en azından heyecan verici.

Ağırlık, büyük motor ile birleştiği zaman yakıt tüketimi olarak açığa çıkması kadar doğal bir durum yok tabii ki. Sakin ilerlerken V8 motorun 4 silindiri otomatik olarak kapatılmasına rağmen 13,5Lt/100km yakıt tüketimine sahip olan 300C’de performanslı sürüşler sırasında 22Lt/100km’lere kadar yakıtın yükseldiğini görebiliyorsunuz.

Gerçekten bir Amerikan kullanmak için maaşınızın iyi olması gerekiyor. Hatta Şu araca LPG bağlansa bile yakıt yetiştirmek zor olsa gerek.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla