Oto Yorum

Otomotiv’de Kriz Var!!

Ekleyen Vedat Özgürel

Selamlar. Kimse benim kadar açık ve net başlık atmadı atamadığından da kimse farkında değil diyebiliriz. Yakın bir zamana ÖTV indirimi sayesinde az da olsa nefes almış gibi görünen otomotiv sektörüne eğer sayılarla bakarsak başlıkta serzenişim daha açık bir şekilde gözükecek diyebiliriz. Bir de bugün ÖTV indiriminin son günü bakalım yeni ayla beraber ÖTV eski haline mi gelecek yoksa başka bir düzenleme mi olacak?

Yaklaşık 1 sene önce ortaya çıkan ani kur yükselmesine bağlı olarak sadece otomobil değil her yönden hissettiğimiz pahalılaşmanın etkileri ülkenin 2. büyük sanayiisi olan otomotiv sektörünü de derinden etkilemişti.

Bundan dolayı devletimiz ÖTV’de bir kaç adım geriye giderek ÖTV’de indirime gidip biraz da olsa piyasayı harekete geçirmeye çalışmıştı. Ama kur karşısında fiyatları arşa değen otomobillerden dolayı bu yapılan indirimlerin de kur ile beraber sıfırlanması söz konusu oldu.

2018 yılında 620937 adet toplam motorlu araç satışına karşın 2019 yılı Ocak-Mayıs satışları geçen seneki 6 aylık satışların yarısına denk gelen bir rakam olan 152456 adet otomobil ve ticari araç satışı gerçekleşti.

30 Haziran itibariyle ÖTV indiriminin son gününe geldik ve ilerleyen günlerde zaten kan ağlayan sektörün daha da geriye gitmemesi adına kararlar verilecektir diye düşünmekteyim.

Bu konuda ilk teklif ise ODD yönetim kurulu başkanı Ali Bilaloğlu’ndan geldi ve 1600cc altı ve ticari araçlarda ötv’nin sıfırlanması talebinde bulundu. Aynı şekilde KDV’nin de %1 olarak yapılması neticesinde otomobiller ulaşılabilir seviyelerde alıcı bulabileceği belirtilse de bu durum ikinci el sektöründe bu sefer gerileme oluşturabilir.

Her ne kadar sıfır otomobil sektörü daha fazla önem arz etsede ikinci el otomotiv sektörünün de sıfır fiyatlarının yüksel olmasından dolayı ikinci ele yönelen vatandaşı sıfıra yöneltmesi ve buna bağlı olarak galericilik yapan esnafı zor duruma sokacağı aşikar olarak görünmektedir.

Klasik olarak ülkemde yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal durumu vuku bulsada sıfır satışlar yetkili servislere uğramayı otomatikman arttırmasından dolayı (garantiden dolayı) otomotiv distribütörlerini daha çok sevindirecek bir uygulama olarak gözükmektedir.

Vergi indirimleri olması halinde olabilecek otomobil fiyatları ise şu şekilde olacak:

Cidden uygun bir başlangıç fiyatıyla gelen Toyota Corolla 1.6 Vision 108200TL etiket fiyatından yalnızca %1KDV olması halinde 68601TL gibi bir rakama düşebilecek.

Honda’nın dizel otomatik ünitesi olan 1.6 dizel otomatik’in en üst versiyonu olan elegance ise 188500TL anahtar teslim fiyatı üzerinden yalnızca %1 KDV olması halinde 119513TL’lik bir fiyata kavuşabilecek.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla