Testler

Test || 1995 Toyota Corolla 3 Kapı

Ankara’da bulunmamızın ikinci konuğu olan Ae101 kasa kodlu Toyota Corolla ile beraberiz. Yalnız bu Corolla öyle her yerde göreceğiniz sedan formuna sahip değil 3 kapılı coupe karoseriye sahip.

Önden bakıldığı zaman diğer Corolla’lardan ayrıntılı bir biçimde bakılması halinde ayırt edilemeyen test aracımızda aslında gövde rengi ızgaralara sahip olan fakat sürücüsünün isteğine bağlı olarak piyano black olarak boyanan ızgaraları ile aslında o farklılık hafif de olsa hissedilirken asıl farklılık arkaya doğru gelirken hissediliyor.

Sedan karoseriden ciddi bir şekilde ayrılması arka kapının olmamasıyla hissedilirken arkaya geçildiğinde hb karoseri ve farklı stoplar ile sedandan tamamen ayrılııyor.

Kaputun altına baktığımızda ise 1.3lt’lik motoruyla sanki aynıymış izlenimi vereceği düşünülürken ülkemizde o motorun karbüratörlü test aracımızın ise enjeksiyonlu olmasıyla ciddi bir şekilde ayrılabiliyor.

İçeriye oturduğumuzda ise Türkiye’de satılan 1.3lt’lik araçlara nazaran en büyük farkın içinde havayastığı da bulunan 4 kollu direksiyon olduğu gözlerden kaçmıyor. 2 camının elektrikle açılıp kapanıyor oluşu ile de ayrılığın ciddi bir şekilde görüldüğü hissedilirken koltuk kumaşlarının da daha farklı olduğu gözlerden kaçmıyor.

Üzerindeki 1.3lt’lik motor ile yetenekleri sınırlı olsa da hafif kasa ve kısa şanzıman oranları sayesinde hızlanma konusunda problem yaratmayan Corolla’da yerden yüksekliinin azaltılmasıyla ve kmsinin düşük olmasıyla çok yorgun olmaması hem viraj alırken çok esnememesine hem de atik olmasını sağlıyor.

Tek eksi olarak günümüz otomobillerinin olmazsa olmaz konfor ekipmanı olan klimanın olmayışı gözlerden kaçmaz iken, Toyota Corolla sorunsuzluğunu hissedip hem de farklı olmayı düşünenlerin gerçi Türkiye’de çok bulunamasada 3 kapı Corollayı tercih edebileceğini belirtmeden edemeyeceğim. Yağını suyunu koy ve git şeklinde ilerleyebileceğimiz bu otomobile küçük dokunuşlarla güzel bir görünüm de elde edebilirsiniz.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla