Testler

Test || 2011 Toyota Avensis 1.6 Elegant

D segmenti Japon Otomobilleri koleksiyonunu yavaş yavaş bitiriyoruz. Bu seferki konuğumuz ise Toyota modelinin son Avrupai d segneti temsilcisi Avensis oluyor.

Toyota D segmenti konusunda özellikle isim konusunda çeşitli çelişkiler sunan bir marka olarak otomobil tarihine giriş yaptı. Amerika’da özellikle Camry ismiyle yer edinmiş olan marka Avrupa müşterisi için 90’larda önce Corona sonra Carina ve en son Avensis ismiyle 3 jenerasyon üretim yaparken test konuğumuz olan son jenerasyondan sonra da yerini Amerika’lı modeli Camry’ye bıraktı.

Kullanmakta olduğumuz son jenerasyon Avensis’te önceki jenerasyona kıyasla boyutları sanki daha küçükmüş izlenimi veren tasarıma sahiken her yönden genişlemiş bir otomobil bizi karşılıyor. Tasarım olarak aynı yıllardaki Toyota tasarımlarına yalnızca ızgara kısmında benzerlik gösterirken özellikle stopların güncel Corolla modeline benzeyen bir yapıda olduğu gözlerden kaçmıyor.

İç mekan’da ise üretildiği yıllardaki tasarıma göre modern ve yalın bir tasarım dili hakimken donanım konusunda da yeterli ekipmanları sunduğunu görebiliyoruz. Bir D segmenti otomobile göre garip olan bir durum ise manuel olan şanzıman olurken eğer otomatik şanzıman seçeneğine erişmek istiyorsanız 1.8 veya 2.0 motorlu versiyonlarına gitmeniz gerekiyor. Araçta konfor ekipmanı olarak cruise control ve sunroof’a yer verilmez iken koltukların manuel ayarlanıyor oluşu kendi açımdan büyük bir eksi olarak görmüyorum.

Avensis’in kaputunun altında Corolla’da da sıkça gördüğümüz 1.6 Valvematic motoru görüyoruz. 132Hp güç sağlayan bu motor ile 6 ileri manuel şanzıman kombin edilmesi sayesinde performans bir nebzede olsa törpülenmemiş olsada motorun alt devirlerinin ölü kalması neticesinde yokuş çıkarken vites düşürmek gerektiğini görüyoruz. Sonuçta motor maksimum gücünü 6400 devirde veriyor. 6 ileri vitesin kısa oranları sayesinde 0-100 hızlanmasını 10.4sn’de yaparken son vites 2000 devirde 80km/h hızlarla ilerlediğini görüyoruz.

Tabi bu kısa vites oranlarının motorun çok bağırmasına sebebiyet veriyormuş gibi algılansada kabin içerisinde motor sesinin 4000 devir üstüne çıkmadığınız sürece göremiyorsunuz. Özellikle motor yalıtımı konusunda Japon otomobillerinden beklenmeyecek sessizliği sağlamış olan Toyota mühendislerini sessizlik konusunda d segmenti standartlarının da üstünü yaşattığını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak daha önce testini gerçekleştirdiğimiz Mazda 6 ve Honda Accord’a göre konfor, sessizlik ve küçük motor avantajını sunan Avensis, çok abartı olmayan tasarımı ve yeterli donanımı ile farklı bir alternatif olmayı başarmış durumda.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla