Testler

Test || 2006 Nissan Murano

SUV deyince ilk akla gelen markalardan biri olan Nissan’ın özellikle Amerika piyasası için yapmış olduğu modeller az da olsa ülkemize gelmişti. Bunlardan biri de testini gerçekleştirdiğimiz Nissan Murano idi.

Özellikle Qashqai sayesinde ülkemizde yollarda bolca gördüğümüz Nissan markasının Qashqai’ye göre 2 boy büyüğü olan Nissan Murano tasarım bakımından 2006’daki Nissan cizgilerinin tipik bir örneği olarak karşımızda durmaktadır. Büyük ızgara yukarı doğru giden farlar ve kırmızılığını saymaz isek ön tarafıyla hemen hemen aynı tasarıma sahip arka tasarım ile cirkin ördek yavrusu modundaki Murano’da iç mekana girildiği zaman ise 2006’da Türkiye’de satılan modellere kıyasla çok daha teknolojik olduğunu görebiliyoruz. İçerisinde daha önce testini gerçekleştirdiğimiz Infiniti Fx35’den de tanıdığımız ekranın bir benzerini renkli yerine monochrome olarak görüyorken, elektrikli koltuk ve pedal ayarları, deri koltuk ve sunroof gibi belirleyici konfor ekipmanları gözlerden kaçmıyor.

İşin performans kısmına gelirsek; birçok Infiniti ve Nissan modelinde gördüğümüz VQ35DE kodlu 33.5lt’lik motoru bu araçta da görüyoruz. Diğer modellere göre farklı olarak boyuna yerine enine yerleştirilen motor normalde opsiyonel ama bize gelen modellerin hepsinde olan dört çeker fonksiyonunu önde tutunma kaybı olduğu zamanlarda arkalara torku gönderecek şekilde işlem görmektedir. 248Hp gücü ağır kasa ve otomatik şanzımana rağmen atik bir şekilde kaldırdığını görmemize rağmen önden çeker bazlı olmasına bağlı olarak bu gücün eğlence kısmını çok göremdiğimiz bir mode ortaya çıkarmışlar.

0-100km/h hızlanmasını 8.5sn’de tamamlayan Murano yol tutuş kısmına geldiğimzde ise aynı kulvardaki kardeşi Fx35 gibi tepki vermediğini gözler önüne seriyor. Jant boyutlarındaki farklılık yüzünden veya arkadan itişe göre önden çekerli olmasının vermiş olduğu hissiyattan ötürü virajlara girerken korkutucu bir hale bürünen Murano’nun viraj çıkışlarında bir kayık gibi sallanıyor oluşu belki test aracının yüksek km’sinden de olabileceği düşünülebilir.

Virajdan viraja koşayım; büyük ve lüks olayım kavramlarını isteyen bir kullanıcı iseniz bu kulvarda Murano yerine Fx35’i seçmeniz daha akıllıca olacaktır. Yol tutuş konusunda daha oturaklı ve performanslı bir otomobile benzer SUV istiyorsanız ibreler Infiniti Fx35’i işaret ediyor.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla