Testler

Test || 2019 Suzuki Swift 1.2 GLX A/T

Test araçlarının hepsinin kırmızı olması gerek diye bir şey mi var bilmiyoruz fakat yeni konuğumuz Suzuki Swift’te de bu kural değişmemiş. 🙂

Her zamanki gibi tasarımdan başlar isek çizgilerinin önceki kasaları ilk bakışta andırmadığını görebiliriz, eskisine göre Minivari tasarımdan biraz daha kendine özgü bir tasarım halini alan Swift’in ön kısmı Led’li mercek farları, sis farları, kromaj çerçeveli ıızgarası ile gayet modern ve farklı görünüyor. Arkaya geçtiğimizde ise modelin bir aniden kesilen hatchback tasarımının ve büyük led stop lambalrına sahip stop farlarıyla bir ateşli hatchback tasarımı yakalanmış.

İçeriye girdiğimizde ilk gözümüze takılan orta konsola hükmeden Android ses sistemi oluyor. Diğer Suzuki modellerinde de gördüğümüz Daichi üniteyi Swift’te görmezsek olmazdı zaten. Genel olarak iyi bir ses ve güçlü bir radyo dinyali alan ünitede test aracımıza bağlı olarak ısınmasıyla düzgün çalışmaması durumu üzse de modern bir yapısı var diyebiliriz.

Konsolda beyaz çıtalar ile kontrastı yapılan otomobilde o beyaz simli çıtaların aracın ne rengiyle ne de başka öğeleriyle uyumlu olmaması ise acaba opsiyonel olarak bu renklerin değiştirilip değiştirilemeyeceğini sormamıza sebebiyet veriyor.

Donanım bakımından aktif güvenlik donanımları ve buna bağlı adaptif cruise control eksiklikleri dışında donanım olarak eksikliğini görmediğimiz Swift’te far sensörü olduğunu ama yağmur sensörü olmadığını görüyoruz. Aynı zamanda normalde ayna arkasına konan sensörlerle ayarlanan far sensörünün nerede olduğunu bulamadığımdan dolayı neden küçüçük gölgede farı yaktığını anlamlandıramadım.

Gelelim Performans ve yol tutuş kısmına. Swift’te kullanılan 1.2lt’lik 90 Hp güç üreten ünite performans bakımından manuel şanzıman olsa idi mükemmel işler başarabilirdir. Hafif karoseri sayesinde rahat bir şekilde taşıyan motorda yavaşlığın ve ruhu öldüren CVT şanzıman sayesinde hızlanmalarda elektrik süpürgesine bağlamasını sevmesek de ara hızlanmalardaki tepkilerini genel olarak beğendim diyebilirim. Fren pedalının klasik japon araçlarındaki boşluk olma durumunu Swift’te yaşmamak biraz garipsetsede bu kadar hafif kasaya 4 disk fren yer verilmesi güven veriyor diyebiliriz.

Koltukların saran yapısı sayesinde virajlarda araç içerisinde savurma önlenirken virajda otomobil devirini CVT şanzıman yüzünden belirleyemem ve herhangi bir manuelleştirme ihtimalinin olmaması virajda tepkilerini biraz karıştırıyor diyebiliriz. O yüzden ESP’nin ne zaman devreye gireceği ne zaman dörtlülerin yanacağı belirsiz bir performanslı sürüş neticesinde yine de tatminkar bir yol tutuş bizi bekliyor diyebiliriz.

Sonuç olarak yükselen otomobil fiyatlarına bağlı olarak günümüz b segmenti araçlarıyla aynı seviyelerdeki fiyatı ile farklı olmak isteyen kullanıcalara minibir Nurburgring heyecanı yaşatabilecek olan küçük modifikasyonlarla yere daha iyi oturabilecek bir ateşli hatchback sizleri bekliyor. 1.2 atmosferik motoruna rağmen hafif karoseri sayesinde trafikte pratik bir yolculuk sizleri bekliyor.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla