Oto Yorum

İstanbul İzmir Otobanı Tamamen Bitti

Ekleyen Vedat Özgürel

O kadar yazıldı çizildi ve sonunda bitti. İzmir’e artık kesintisiz gidebileceğiz. Tabi cüzdanımız yettiğince.

Otoban yapma durumu şimdilerde hızlanmış olsa da uzun zamanlardan beri süregelen Avrupadan Asyaya hızlı ve kesintisiz bağlantı yapılması için kısaltma olarak hepimizin dilinde olan TEM yanı Trans European Motorway’in bir kısaltmasının önemli kollarından biri olarak ortaya çıktı.

Otobanlar motorlu taşıtlar ve biz motorlu araç kullanıcıları olarak ortalama hızımızı yükselten ve daha konforlu yolculuk yapmamızı sağlayan çok şeritli yollar olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul – Edirne, İstanbul – Ankara, Pozantı-Gaziantep, İzmir – Aydın gibi iki şehiri geçtiği yoldaki şehirler ile bağlayan otobanlar sayesinde yolculuk, buna bağlı olarak mal taşımacılığı özellikle taşımanın çoğunu karayolları ile yapan ülkemiz için hız kazandıran yegane yollar olarak karşımıza çıkarken; İstanbul – İzmir arasındaki otoban özellikle arazi şartları sebebiyle zorlayıcı bir etap olarak karşımıza çıkıyordu.

Doğru yada yanlış o kısmın tartışalacağını bir kenara bırakırsak Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılmış olan İstanbul İzmir Otobanının Bursa-Akhisar tarafının da bitirilmesiyle kesintisiz yolculuk sağlandı. Tabi paramızın yettiğince. Pazarmızın yettiğince diyoruz çünkü km başına dolar üzerinden hesap otobanın daha önce açılmış olan kısımlarında zamdan önce 18TL’lere giderken 33TL olmasıyla tüm yolculuğun yaklaşık tutarını da az da tahmin etmiştik.

Osmangazi köprüsünü 103TL’ye geçtikten sonra İzmir’e kadar kesintisiz geçmenin bedeli toplam 256,30TL’ye mal olurken köprüye girmeyip feribotla geçip Altınova’dan otobana bağlanırsanız yalnızca otoban ücreti olarak 148,90TL vermek gerekecek.

Bu arada otobanın bazı bölgeleri ücretsiz olarak geçişe halen açık oluyor. Bursa bölgesinde halen ücretsiz olarak doğu batı ve kuzey Bursa’ya ücretsiz gidebilirken; İzmir’de Manisa sınırına kadar ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Aynı zamanda Akhisar bölgesinde hem transit hem de ücretli olarak iki çeşit geçiş yapılabilecek yol ile de ücretsiz olarak ilçe merkezini geçebileceksiniz yalnız ücretsiz olan kısmın açılışı ne zaman olacak yada oldu mu onu bilmiyoruz.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla