İncelemeler

Karşılaştırma || Toyota Corolla Hybrid Honda Civic Dizele Karşı

Ekleyen Vedat Özgürel

Yakın zamanda Corolla hybrid kullanıp Civic dizel otomatik test aracı alıp test etmiş biri olarak karşılaştırma ve bir Mitsubishi Lancer kullanıcısı olarak heralde en objektif yorumu ben yapabilirim diye düşünüyor ve yazıma başlıyorum.

Öncelikli olarak biri dizel biri hybrid biri elma bir armut gibi düşünebilirsiniz fakat fiyat skalasını düşünürsek iki modelin de en üst donanımlarının benzer rakamlara satıldığını görebileceksiniz. Sonuçta olay “şu fiyata sıfır c segmenti otomobil alıyor olsam ne alırdım?” sorusuna döndüğünden dizel, benzinli veya hybrid olmasının fazla bir önemi en azından Türk müşteri kitlesi bakımından pek olmuyor. Piyasa şartları bakımından iki modelinde satılabilme ve alınabilme potansiyellerinin yüksekliğini düşünürsek geriye zaten araçların kendilerini karşılaştırmak kalıyor.

İki aracın bize vermiş olduğu donanımları düşünürsek Corolla da aktif güvenlik donanımları ve otomatik kararan dikiz aynası ile bir tık öne çıkarken Civicte koltuk ısıtma olması deri koltuk ile kışın araç kullanacaklar için elzem denebilir. Aynı zamanda dizel araçların daha geç ısınmasını da göz önünde bulundurursak iç mekanı ısıtma görevi koltuk ısıtmaların daha çok görev olması olarak lanse edebiliriz.

Performans konusunda 0-100de aralarında fazla bir fark yok ama Corolla’nın yumuşak süspansiyonları virajda daha yana yatmasına sebebiyet veriyor; Civic’te ise video kapak resminde dediğim gibi ESP’yi devreye sokmak çok zor görünüyor. Aynı şekilde şanzıman farklarına bakınca zf şanzıman hem eğlenceli hemde son viteste 138 ile 2000 devirde ilerlemek güzel iken Corolla’da CVT elektrikli süpürge moduna alması can sıkıcı diyebiliriz.

Şehirdışına çıkıldığında ikisi de hemen hemen aynı yakacak fakat sehiriçinde Corolla hybrid sayesinde Civic’in yarisi kadar yakacağı aşikar. tabi burdaki yakıt tüketim düşüklüğünü ise yüksek dilimden ödemesi yapılan MTV ile devlet babanın bizden aldığı da su götürmez bir gerçek olarak gözümüze sokuluyor maalesef.

Civic’te klima kumandalarının ekranla entegre olması kötü Corolla’da fiziksel fan ayarı yapabiliyor olmak güzel; bir de ses ayarının Civic’te fiziksel olmaması kötü.

Yol sesi hemen hemen aynı, motor sesi yalnızca rölantide iken Civic’te daha fazla, rüzgar sesi ise Corolla’da biraz daha çabuk aldım ama o kadar da büyük bir farkı yok.

Şahsi olarak kullanımımı baz alırsak haftaiçi işe git eve dön de Corolla ile daha az yakacağım tabak gibi ortada olsa da olay pist günlerine girmek olacağı için ve dizelde chip ile önünün açık olmasından tercihim Honda Civic olarak gözüküyor ama manuel vites alırım.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla