Haberler

2019 Tokyo Motor Show’dan Kısa Kısa

Ekleyen Vedat Özgürel

24 Ekim’de kapılarını açmış olan Tokyo Motor Show Yarın itibariyle kapanacakken biz de kısa da olsa sizlere gidemesek de göremesek de yenilikleri kısaca anlatalım istedik.

Toyota ve Lexus konusundaki yenilikleri sizlere ayrı bir haber olarak zaten bildirmiştik. O yüzden diğer modelleri elimizden geldiğince sizlere yansıtmak istiyorum.

Suzuki

Suzuki Tokyo Motor Show’da 2 yeni konsepti ile bizlerle. Retro dokunuşları ile göz dolduran markada otonom pod Hanare, kompakt Waku SPO modelleri görünüyor.

Waku SPO konsepti, arka tarafının değiştirilmesi neticesinde Coupe veya bir shooting brake olarak kullanıma sunulabilen bir model olarak ortaya çıkıyor. Aynı 80’lerdeki Exa Coupe gibi.

Hanare konseptinde ise bir nevi eski Vw minibüslerinin küçültülmüş hali gibi duran bir model ortaya çıkmış. Otonom olmasından dolayı herhangi bir direksiyon ve pedallara ihtiyaç gözükmüyorken yolda giderken çalışabilir veya dinlenebilirsiniz.

Mitsubishi

Mitsubishi yeni ASX’in esintilerini görebileceğimiz bir konsept ile karşımıza çıktı. İsmi Mi-Tech Compact SUV olarak açığa çıkan modelde kod yerine isim ile anılması neticesinde üretime doğru evrilmeye başladığını bize anlattığını söylemeden edemeyeceğiz.

Nissan

Nissan cephesinde ise Ariya SUV konsepti ilgi odağı idi. X-trail’in yerine gelmesi planlanan modelin X-trail’e göre 100mm kadar daha alçak olması onun daha şehirli bir elektrikli SUV olacağı yönünde sezgilerimizi güçlendiriyor.

Mazda

Mazda ilk elektrikli modeli olan Mx-30’u ortaya çıkardı. RX-8 tarzı suicide kapıları ile farklı olduğu gözlerden kaçmayan modelin 210km menzile sahip küçük piller ile donatılan modelin sebebi ise mantıklı. Kullanım süresi boyunca en az karbon ayak izi ortaya çıkarmak ve gereksiz fazla olan menzili sürekli doldurmaya çalışmayı azaltmayı hedefleyen Mazda mühendisleri aynı zamanda fazla pilin oluşturduğu karbon harcamasını da azaltmayı hedeflemiş. 35,5kwh’lik piller ile benzinli Mazda 3’ün üretiminden kullanımına kadarki emisyonundan daha az emisyon elde edilmesi bariz görülürken 95kwh’lik pile sahip Audi e-tron’dan da daha az emisyon elde edilmiş oluyor.

Honda

Honda cephesinde ise b segmenti temsilcisi Jazz/Fit’in ilk görücüye çıkması damga vurdu. Yalnızca hybrid üniteyle satılması planlanan model 1.0 veya 1.5lt’lik ünitelerin elektrik motoruyla birleşmesi ile ortaya çıkacağı söylentiler arasında iken Jazz’ın fonksiyonelliğinde bir değişiklik olmayacak.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla