Haberler

Mazda: Artık Volvo kadar Güvenli

Ekleyen Vedat Özgürel

ABD’nin EuroNcap’i IIHS ( The Insurance Institute for Highway Safety) kuruluşu en güvenli otomobiller arasında “Top Safety Pick+” yani en güvenli otomobili klasmanına Mazda 6 ve Mazda Cx-9’u da çıkardı.

Bağlaç kullanmamızın sebebi ise çok basit daha önceki Safety Pick ödellerinde de Cx-5’i Top Safety Pick+ ödülünü alırken Mazda 3 sedan ve hatchback modelleriyle ve Mazda Cx-3 de Top Safety Pick ödüllerine layık görülmüştü.

Pasif güvenlik çarpışmaları olan ve en çok yaranın alındığı bir direğe çarpmayı gerektiren Small overlap testinden en yüksek skoru alan Cx-9 ve Mazda 6 aktif güvenlik önlemleri olan yaya algılama, çarpışma önleme ve aktif frenleme sistemi, şerit takip uyarısı ve kör nokta uyarısı ile güvenli yolculuklar vaadeden tüm Mazda modelleri Top Safety Pick+ alan modellerinde ise farların gece görüş reytingi önem kazanıyor.

Bir diğer haber ise Avrupa’dan geliyor. Mazda’nın yeni Cx-3 ile Cx-5 arasında konumlandıracağı modeli Cx-30 Euro Ncap’te içerideki yetişkinleri %99 oranında koruduğunu açıklayan kuruluş standart ekipmanı ile tüm pasif ve aktif güvenlik donanımlarını bulunduran modele 5 yıldız ile uğurladı.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla