Testler

Test || 2010 Toyota Prius Hybrid

Yazılarla doyurmayalı uzun zaman oldu. Üstte gördüğünüz gibi yaz aylarında testini gerçekleştirdiğimiz Toyota Prius’un yazılı hali ile karşınızdayız.

Öncelikli olarak tasarımından bahsedersek olabildiğince daha az sürtünme için yatık camlara hemen hemen kapaklı jant kapaklarına, küçük çaplı jant ve dar yanaklı lastiklere sahip olan Toyota Prius tasarım olarak özellikle lastikler konusunda proporsiyonlarına uymayan bir yapı sunması garipsenen durumlardan olarak gözüküyor. Corolla’dan büyük, Avensis ve Camry’den küçük olarak tasarlanan aracın şasesi ise o yıllardaki Corolla ile aynı. Düşük sayıda ithal edilen modelin asıl hedef pazarı ise Amerika hatta California diyebiliriz.

California dememiz yegane sebebi ise cevrecilik konusunda diğer eyaletlere göre en yüksek farkındalığa sahip olan ABD eyalietinde hybrid araçlara talep özellikle vergi avantajları sayesinde üst düzeyde denebilir.

İlk jenerasyon Prius’a göre hem motoru iyileştirilen (1.5lt’den 1.8lt’ye cıktı) daha verimli bir ünite sayesinde şimdilerde bizim C-hr ve Corolla’da gördüğümüz motorun ilk hali sunulmuştu. 1.8lt’lik içten yanmalı motoru yalnızca 99Hp güç verirken Elektrik motoruyla beraber kombine olarak 134Hp güç üretirken bunu e-cvt denen aslında tamamen elektrik motoruna bağlı bir şanzıman ile ön tekerleklere iletiyor.

Performans konusunda çok parlak değerler ve arkada torsiyon çubuğu olmasına bağlı olarak viraj kabiliyetini çok iyi göremeyeceğimiz otomobilde günlük kullanım için yeterli güç her zaman elinizin altında oluyor. Ayrıca elektrik motoru sayesinde ilk hızlanmalarda anında hızlanmalar sayesinde konforlu ve hızlı bir şekilde sabit hıza yetişmeniz sağlanabiliyor.

İçeriye oturduğunuz bir hatchback veya sedan araç yerine daha çok MPV tarzı bir yapıya sahip olan otomobilde ABD pazarının büyük araç, geniş araç gereksinimlerini yeterince ortaya koyuyor. Saklama gözleri bakımından bir sıkıntı olmayan araçta ortada hız yol bilgisayar ayarları görülürken direksiyon üstünde ise bizim yeni yeni gördüğümüz Heads-up Display’i görebiliyoruz. Direksiyondan yol bilgisayarı, ses sistemi hatta klima kontrollerini yapabileceğiniz düğmeler bulunurken özellikle 9.15 kısmında bulunan düğmelere basmadan önce ortadaki ekranda parmağınızın nerede olacağını gösterir bir biçimde ikinci bir katman ekranın aktif olması gözünüzü olabildğince yoldan ayırmadan işlem yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Üzerine sonradan entegre edilen Doubledin ünitenin ekran kalitesi, orjinal olmaması ve biraz yatay olmasından dolayı testimize çok katılmayan bir eleman olarak gözükürken en azından geri vites ile arka kamerayı oradan görmemiz sağlanabildiği için fonksiyonel olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak Hybrid bir araç olsun, şehiriçinde ve şehirdışında düşük yakıt tüketimine sahip olayım, biraz aykırı olayım, Yeni Corolla’nın fiyatlarına erişemiyorum ve Corolla’ya göre daha geniş bir araç alayım derdiniz var ise Prius sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla