Haberler

Nissan Z serisi yenileniyor mu?

Ekleyen Vedat Özgürel

Nissan’ın yıllardan beri üzerindeki kara bulutları dağıtmaya çalıştığı belli. Yoksa bunu yeni Nissan 400z ile Bubble Era araçlarına doğru getirmeye mi çalışıyor?

Nissan’ın mali bir krizde olduğu ve Carlos Ghosn ile birlikte olabildiğince herkesin kullanabileceği otomobiller yapmak üzere çalıştığı görülüyordu. Özellikle Qashqai, X-trail, Micra vb. herkesin kullanabileceği herhangi bir ruh barındırmayan bu araçların yanında ise yine kendisi sayesinde Godzilla lakaplı Nissan GT-R’ı da görebildik neyseki.

Nissan’ın 1970’lerden satışta tuttuğu fiyatı uygun coupe araçlardan olan z serisi ise en son 370z ile bizlerle olmakta ve halen satılıyor. Dile kolay 2009’dan beri yollarda olan modelin artık yaşlandığı gözlerden kaçmıyor.

Carlos Ghosn’un hapse atılıp kaçması, yeni yönetimin devralınması, Mitsubishi ile Renault Nissan Mitsubishi Group halini alması gibi gibi birçok badireler atlatan firma artık bayiilerinden ve kullanıcılarından aldığı geri dönüşleri kulak arkası etmemeye karar vermiş olacak ki Nissan 400z ismiyle yeni coupe yapılacağı söylentileri dolaşıyor.

Dedikodulara bakılırsa Nissan’ın şimdiye kadar yapmış olduğu z ailesindeki rakamların motor büyüklüğü anlamında kullanılması durumu 400z için geçerliliğini yitireceği gözüküyor. Mercedes ile yapmış olduğu birliktelik neticesinde Infiniti Q60 olarak çıkmış olan coupe’nin plartformu ve motorlarını kullanacağı düşünülen modelde 400 bu sefer 400Hp gücü gösterecek gibi duruyor.

Her ne kadar ülkemizdeki vergilendirme yüzünden astronomik rakamlara satılsa da hedefindeki ABD pazarı için ucuz bir coupe araç olan z ailesi 400z ile biraz daha üst segmente merhaba diyeceğe benziyor. Bu da demek oluyor ki Supra’ya bir rakip gelebilir.

Bakalım dedikodular doğruluğa doğru yükselecek mi hep beraber göreceğiz.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla