Oto Yorum

O Kadar Petrol İndi ama Yakıt Fiyatları Neden Düşmüyor?

Ekleyen Vedat Özgürel

Selamlar, uzun zaman oldu yazışmayalı. İyisinizdir inşallah. Bugünkü konumuz tüm Dünya’yı etkileyen Corona virüsü ve etkilerine bağlı olarak yaşananlar aynı zamanda süregelen savaşlar.

Öncelikli olarak 2019’da Çin’in Wuhan kentinde başlayan literatürde Covid-19 olarak geçen nurtopu gibi bir virütik hastalığımızdan başlayalım. Bilindiği üzere Dünya’nın bir nevi üretim üssü olan Çin’de ortaya çıkan bu hastalık neticesinde üretimlerde ciddi sıkıntılar baş gösterdi. Sonrasında ise salgının diğer ülkelere sıçraması ve en son Türkiye’de de görülmesi neticesinde biz de nasibimizi aldık ve biraz da tırstık diyebiliriz.

Hastalığın etkilediği ülkelerdeki sokağa çıkma yasakları neticesinde petrol türevi yakıtlara olan gereksinim azalırken buna bağlı olarak çıkan üretim fazlası da talep olmadığından fiyatları aşağıya çekti. Kapakta gördüğünüz ekran görüntüsündeki gibi 74$’lardan 34$’lara kadar indi. Tabi bunun bir sebebi daha var.

İkinci sebep ise süregelen Suriye iç savaşı neticesinde 2. 3. oyuncuların dahil olması ve bu oyuncuların birbirlerini ekonomik açıdan da yıkıma uğratacak bazı şeyleri yapmak üzere petrol üretimini arttırması da brent petrolün bu seviyeleri görmesine sebebiyet verdi. Özellikle Rusya’nın yaklaşık 5 sene boyunca tam kapasite petrol üretimine hız vereceğini duyurmasıyla petrolün fiyatlandırmasının ciddi oranda düştüğünü görebilmekteyiz. Tabi bu durum ABD ekonomisini tüketime yönelik toplumunun özellikle aldıkları maaşlarına göre daha uygun yakıt alabilme yani eksi enflasyon görülmesi durumlarını tetikledi.

Her ne kadar sokaktaki amcam teyzem “benzine zam gelmiş indirim gelmiş umurumda değil arabam yok ki” mantığıyla baksa da petrolün ucuzlaması ürünlerin daha uygun fiyatlara ulaştırılması bakımından önemli rol oynar. Bu durumda dolaylı olarak satılan ürünün fiyatını etkilemektedir.

Girizgahımızı yaptığımıza göre başlığımızın asıl kısmına gelebiliriz. Üst paragraflarda dediğim gibi 74$’dan 34$’a kadar inmesine yani %45 kadar petrolde indirim olmasına rağmen pompalarda o kadar indirimi neden göremedik? Sorunun cevabını birçoğumuz aslında biliyor ama tam rakamlarıyla anlatmak adına Ozan Bingöl’ün twitini alta koyuyorum.

Yarısından fazlası oransal olarak değişikliğe uğramayacak şekilde sabit olarak ayarlanmış olan vergi neticesinde (KDV oransal olarak değişmektedir) indirim bizlere %18 kadar yansımaktadır.

Sonuç olarak devletimizin en büyük vergi kaynağı olan biz motorlu taşıt kullanıcıları olarak sömürülmeye devam edeceğiz. Hepinize iyi günler diliyorum.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla