İncelemeler

İnceleme || 2021 Toyota Yaris Cross Hybrid (güncellendi)

Cenevre otomobil fuarında yapılması planlanan fakat Corona virüsü neticesinde fuarın iptal olmasıyla beraber tanıtımı geciken Toyota’nın b-suv modelini anlatacağım. Özellikle rekabetin oldukça kızıştığı B-SUV segmentinde Toyota yeni aracına Yaris Cross adını vererek bilinirlik konusunda Yaris ismine güvendiğini görmekteyiz.

Tasarım konusunda özellikle arka tarafta büyük abisi Rav4’ten izler görülürken ön tarafta ise hem Yaris, hem de hidrojenle çalışan Mirai’den ilham alındığını düşünüyorum. Kaputta ortaya çıkarılmış olan kas çizgisinin tavanda da devam ettiriliyor oluşu tasarımın devamlılığını ortaya katmış. Yan tarafta ise 18″ jantlar ve plastik dodiklerle normalden daha büyük görünmesi sağlanmış. Yerden Yaris’e göre 3 cm yükseltilmiş. İç mekan ise yeni Toyota Yaris’ten çok da farklı gözükmemekle birlikte Apple Carplay ve Android Auto’nun olacağı görülüyor.

Pratiklik bakımından ise arka koltukların yatırılması ve sağ ve soldaki sabitleme kuşaklarının sunuluyor oluşu göz doldururken arka koltuklarda kol dayamanın indirilmesiyle direk bagaja erişim mümkün olacak gibi gözüküyor.

4. jenerasyon hybrid teknolojisini kullanacak olan Yaris Cross’ta 1.5lt’lik Atkinson çevrimine sahip motor ile beraber lityum iyon bataryalı elektrik motoru görev alırken 116Hp kombine güç e-CVT şanzımanla yere aktarılacak. Hybrid dışında motor seçeneği olup olmayacağı ise belirtilmemiş.

TNGA plartformunun daha küçük temsilcisi olan GA-B plartformu üzerinden inşa edilen Yaris Cross Yaris’ten 30mm daha yüksek, 60mm önden 180mm arkadan daha uzun, 90mm daha yüksek ve 20mm daha geniş olarak üretilirken aks mesafesi Yaris ile aynı 2560mm olarak tutulmuş.

TNGA plartformunun getirdiği yüksek rijidite ve düşük ağırlık merkezi avantajları ise aynen devam ettirilmiş.

Fransa’da üretilecek olan Yaris Cross 2021 yılında yılda 150bin adet üretilmesi planlanıyor.

Güncelleme: Aldığımız bilgiye bağlı olarak 1.5 hybrid ünite ve 1.5 benzinli seçenekleri sunulacak olan Yaris Cross’ta benzinli modelde CVT ve 6 ileri manuel şanzıman opsiyonu sunulacağının bilgisini aldık.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla