Haberler

Mazda Yeni BMW Olma yolunda

Ekleyen Vedat Özgürel

Japonya’nın Best Car Magazine haberine göre Mazda, üreticiler motor küçültürken 6 silindirli Skyactiv motor ve arkadan çekişe geçiş yapacağı söyleniyor.

Yeni jenerasyon Mazda 6 ile ve Lexus ile beraber 3lt altında sıralı 6 silindirli motor ve yanında 48 Volt’luk Elektrik motoruyla beraber hybrid bir ünite üzerine çalışmalar yaptığı söylentileri ortaya çıktı. Bu sistemle birlikte yaklaşık 350Hp’lik bir toplam güç ortaya çıkarılacağı düşünülürken ikinci olarak sıralı 6 silindirli dizel Skyactiv-D de düşünülüyor.

Toyota’nın TNGA plartformundan yararlanarak maliyetleri düşürüp Lexus ile beraber hem yeni IS ve RC modellerini ve aynı hamur ile Mazda 6 ve 2 kapılı modelini yapmayı düşünen üretici günümüzde maliyetleri düşürmek adına önden çekerli yapıya geçen üreticilere inat arkadan çekiş ile sürüş ruhunu öne çıkarmayı planlıyor.

Car and Driver dergisine göre Mazda lüks olmasının yanında fiyat skalasını aşağıya çekerek Japon Hyundai’si olarak Kodo ve Zoom zoom felsefesini harmanlayacak bir konuma geçmeyi planladığı konuşulanlar arasında iken yüksek hacimli motorları ile bizim pek ülkemizde göremeyeceğimiz bir durumu haberleştirmek ise beni üzüyor.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla