Oto Yorum

ÖTV İndirimi: Rüyalarda Buluşuruz

Ekleyen Vedat Özgürel

Herkese Merhabalar. Uzun zamandır Oto Yorumluk yazılar yazmıyordum. Click Bait yapmayıp direk başlıktan çıkarım yapın valla çünkü artık bu haberler sıktı beni.

1999 yılındaki depremle beraber “deprem vergisi” adında diye düşünülüp aslında Avrupa Birliği uyum yasaları ile ortaya çıkan Özel Tüketim Vergisi bilindiği üzere ülkemizde özellikle otomobillerde araç çıplak fiyatı ve motor cc oranına bağlı olarak oranlanmaktadır. Avrupa Birliği ülkeleri gibi vergilendirmenin adil olması adına karbon emisyonuna bağlı olarak alınması gerektiğini daha önce belirtmiştik. Amma velakin bu şekilde vergilendirme yapıp doğayı korumak yerine sıfır araçtan daha fazla vergi almak üzere ÖTV oranını arttırdıkça arttırdılar.

Ani dövizin değerlendiği zamanlarda ötv indirimi ve hurda teşviği ile ülkenin lokomotifi olan ve tüketim toplumu olmamızın sebeplerinden otomotiv sektörü büyük kayıplardan kurtulmak üzere teşvikler verilmişti. İndirimlerin son bulmasıyla ise toplumumuzda ise özellikle tekrar indirim olur mu düşüncesi her zaman olacak gibi gözüküyor.

Yakın zamanda her sektörü hatta ülkeleri etkileyen Covid 19 salgını neticesinde doğal olarak otomotiv sektörü de etkilendi. Ama önceki ani döviz yükselişinden ders alan üreticiler artık “yok satmak” üzerine planlama yaptıklarından çok da büyük problem yaşamadılar.

Peki halk olarak bizim istediğimiz ise yine hiç edilmeye devam edildi. Talebin yüksek olması, yurtiçi ve yurtdışında üretimin durması ve sıfır araçlar için sıraya girilmesi ikinci el talebini patlattı ve ikinci el fiyatlarını yukarı çekti. Aslında sıfır araç fiyatlarının aşırı yükselmesi neticesinde ikinci el’in yükseldiğini çoğu zaman görürüz fakat fiyatları TL bazında 2 kat ve daha fazla artması neticesinde bizlerde “ÖTV indirimi olursa bir nebze ikinci el fiyatları düşecektir” algısı oluştu.

Peki bizim istediğimiz ÖTV indirimi olsa gerçekten ikinci el fiyatları düşer mi? Sıfır araç tedariği konusunda problem yaşandığını düşünürsek anlık olarak sıfır fiyatına bağlı ikinci el fiyatı düşecektir fakat yüksek ihtimal talep yine ikinci ele gitmek üzerine olacağından sıfır fiyatından yüksek ikinci el otomobilleri görmemiz mühtemel gözüküyor.

Tabi bu dediklerimin herhangi bir bağlayıcılığı olmadığı gibi tahminlerimi yürütüyorum. Bilindik lafımdan pek şaşmıyorum ve “ülkede bir şeyin fiyatı hiçbir zaman inmez” lafımın arkasında duruyorum. Kullandığımız otomobillerimizin kıymetini bilmeye devam edin bir süre daha.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla