Oto Yorum

Üreticilere Tavsiye: Elektrikli Araçlara ÖTV Zammından Etkilenmemek için Creative Tekniğini Uygulayın

Ekleyen Vedat Özgürel

Uzun bir zamandan sonra herkese merhabalar. Canım ülkemde herşeyin tersi yapıldığı gibi elektrikli araçlarda da ÖTV zammı yapılarak teşvik yerine köstek yapılmaya devam ediyor. Buradan üreticilere sesleniyorum bu ÖTV’den kurtulmanın yolu var zamanında bunu Creative yapmıştı bence sizler de yapabilirsiniz.

Kapakta gösterdiğim eski mp3 player’ı yaşları 30’ları geçmiş çoğu arkadaşım görmüştür. Creative mp3 player’ın bu modelinde görüldüğü üzere fm radyo özelliği de bulunuyordu. Yalnız bilindiği üzere radyo frekansı alan her kişisel müzik ürünü gibi TRT bandrolü alınması gerekmektedir. Bu ürün bize geldiği sırada ise bu bandrol ücreti ödenmesin diye (tam olarak bu ürün olmayabilir) fm özelliği kapalı geliyordu. Ama güncelleme yapılabilme özelliği olduğu için ürünü bilgisayara bağlayıp güncelleme yapıldığı gibi fm özelliğine sahip oluyordu.

Şimdi gelelim bunun otomotiv olarak kısmına. Bugün gelen bilgiye bağlı olarak elektrikli araçlardaki ÖTV oranlarında zam yapılmasıyla, motor gücü 85 kilowatt olan elektrikli araçlarla ÖTV oranı yüzde 3’ten yüzde 10’a, motor gücü 85 kilowatt ile 120 kilowatt arasındaki elektrikli araçlarla ÖTV oranı yüzde 7’den 25’e, motor gücü 120 kilowatı geçen elektrikli araçlarda ise ÖTV oranı yüzde 15’den yüzde 60’a yükseltildi. Üreticiler buraya gönderecekleri araçları “Türkiye paketi” adıyla 85kw altındaki güç ile satsınlar. Nasıl olsa motor boyutuna vb. bakılmıyor. Sonrasında ülkeye giriş yapan aracın ilk bakımında veya Tesla’larda olduğu gibi gsm hattı, wireless vb. yollarla internetten güncelleme indirilerek yurtdışındaki güçleri ne ise ona getirilerek bu ÖTV durumundan kurtulunabilir.

Evet biraz abarttım ama olamayacak bir şey değil dimi 🙂 İşin sonu aslında dönüyor dolaşıyor vergi sistemimizin özellikle otomotiv’de ne kadar çağdışı kaldığını gözler önüne seriyor. Bunu daha önce de söylemiştim.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Yorum

Araç çubuğuna atla